
PITANJE TERORIZMA JE SUVIŠNO
Ne moramo raspravljati o temi poput: „Islam protiv terorizma“, jer islam ne podržava ništa drugo do samog sebe. Islam je potpuna predanost Allahu prema pravilima monoteizma i povinovanje njegovim propisima. Bez ikakve rezerve – potpuna predanost. To je islam. Islam ima svoje izvore, koji se do Sudnjeg dana neće promijeniti: Kur’an i Sunnet. To je jedno. A terorizam je nešto sasvim drugo. Da bismo o ovooj temi objektivno govorili, moramo definirati značenje riječi terorizam. Niko ne može praviti sopstvene definicije terorizma, koje se razlikuju od mjesta do mjesta. Jabuka je jabuka u Kini, i ne pretvara se u narandžu u Americi. Ne može predsjednik Amerike, Evropske Unije, Australije, ili bilo koje države mijenjati značenje riječi terorizam u skladu sa njegovim idejama. Radi se o jasnoj definiciji. Umite bilo koji engleski rječnik. Uzmite Vagnera, Vebstera, Oksforda, najjače klasične rječnike i vidite šta je definicija riječi terorizam. Ne radi se o definiciji koja je nastala prije 70 godina, ili prije 50 ili 20 godina, niti o definiciji koju daju Amerikanci, Britanci, Australijanci, Francuzi, ili Njemci… Ne, nego proučavamo definiciju tero[1]rizma koja u ovim rječnicima važi već 200 godina.
Slušajte pažljivo definiciju terorizma, jer ćemo nakon toga spomenuti neke stvari koje su učinjene u zadnjih 200 godina, od kada je nastala definicija, pa ćete mi reći da li se radi o terorizmu ili ne. Definicija terorizma: Terorizam je čin namjernog sprovođenja sistematskih napada i agresije nad individuama i mjestima sa ljudskom populacijom, s namjerom širenja straha. POLITIZIRANJE TERORIZMA Ujedinjene nacije i države G-8 (najrazvijenije države na svijetu) su politizirale ovaj termin i njegovu definiciju. U zadnjih 30 godina su napravili specijalnu definiciju terorizma. Ali, idemo 200 godina unazad, pa da vidimo šta se to dešavalo…
Kako budemo odmicali sa temom, želim da sabirate brojeve koje budem spominjao. Jer, ti će vam brojevi reći ko je bio terorista u ovih 200 godina. Navest ću vam broj ljudi koji su siste[1]matski masakrirani, likvidirani, ili eliminisani na bilo koji način.
GENOCID U JUŽNOJ I SJEVERNOJ AMERICI
Započinjemo invazijom na Južnu Ameriku od strane Portugalaca i Španaca. To je bilo u 18. vijeku. Sistematski su poklali i eliminisali 56 miliona ljudi u Južnoj Americi, da bi preuzeli kontrolu nad tim kontitentom. Danas ga drže pod kontrolom. 56 miliona! Kako su to uradili? Namjernim sprovođenjem sistematskih napada i agresije, vojskom i oružjem, nad individuama i mjestima sa ljudskom populacijom, s namjerom širenja straha. Šta je to? Definicija terorizma. Spomenimo Kristofera Kolumba, zastupnika svog španskog kralja Ferninadna i njegove francuske prostitutke, kraljice Izabele. Dat mu je krunski nakit kralja Ferdinanda i kraljice Izabele. Prodali su ga nekim jevrejskim trgovcima, koju su sagradili brodove, s namjerom da krenu na put prema zemlji koju je zvao Indija. Znate tu priču. On je bio jedna budala. Jevrejski navigatori koji su bili sa njim na brodu su znali da je on bio budala. Znali su da, kad izađu na more, neće moći piti morsku vodu. Ali, on je bio budala i nije znao da ne može piti morsku vodu. Jevreji su sa sobom ponijeli limun, koji eliminira dejstvo soli, pa su tako pili desaliniranu vodu. Ali su Kristofera i posadu pustili da piju slanu vodu, pa su se razboljeli, a veći dio njih je umro. Tako su ga jevrejski vodiči poveli tamo gdje su željeli da idu, tamo gdje mi sad kažemo Amerika. Jevreji su tamo željeli ići. Imali su mape koje su kopirali od muslimana. Znali su kuda idu. Sa muslimanima su u Španiji živjeli zajedno preko 600 godina. Znali su kako preploviti okean. Došli su do mjesta Amerike. Kolumbo je preživio, ali kakav je glupan bio – i dalje je to kopno zvao Indija! Pa čak i danas, koliko su arogantni, urođenike ove zemlje zovu Indijanci. Nakon što se Kristofer Kolumbo vratio i proglasio otkrivenu zemlju vlasništvom Ferdinanda i Izabele, poslali su još brodova. U toku narednih 150 godina, prognali su, masakrirali, ubili, likvidirali, eliminisali 89 miliona demorodaca, da bi preuzeli kontrolu nad „Novim svijetom“. Imamo 56 ili 89 miliona. Sabirajte umjesto mene, molim vas. Kako su to uradili? Namjernim sprovođenjem sistematskih napada i agresije, vojskom i oružjem, nad individuama i mjestima sa ljudskom populacijom, s namjerom širenja straha. Šta je to? Definicija! Terorizam! Njihova definicija! Nije Halidova definicija, već njihova – u Vebsteru, Oksfordu, Vagneru… Definicija svih autoriteta u njihovom jeziku. Nakon njih su došli Francuzi, sa druge strane Amerike. Francuzi su došli sa strane Kalifornije. Zajedno sa Holanđanima, dodali su još 28 miliona broju prognanih, likvidiranih, na bilo koji način eliminisanih…
GENOCID U AFRICI
Idemo dalje, do kontinenta zvanog Afrika. Oni koji su okupirali Amerike, znali su da njihova populacija, njihovi ljudi, nisu mogli raditi sve što je trebalo za izgradnju tih država. Trebala im je nova radna snaga. Tako su Amerikanci sklopili ugovor sa Britancima, Holanđanima, Francuzima i Špancima: “Hajdemo zajedno graditi brodove, praviti viski i praviti oružje. Uz sve to, možemo trgovati, i možemo ići u Afriku, uzimati one crne divljake, stavljati ih u brodove, dovoditi ih u Evropu i Ameriku.” To je takozvani trgovački trokut. Od Afrike do Amerike, od Amerike do Evrope, pa nazad u Afriku. Trokut. To je trajalo 400 godina. Ne 100, ne 200, ne 300, već 400 godina! Nesmetano su trgovali „ljudskim tovarom“. Iz Afrike su uzeli 180 miliona ljudi, kao pse i pacove. Stavljali su ih u potpalublje brodova i tu ih držali po 3-4 mjeseca, koliko je trajalo putovanje trokutom, znajući da će od 100 robova samo 23 preživjeti. Tih 23% je bilo dovoljno da im se isplati cijela plovidba. Gdje su ostalih 77 od 100 robova? U grobljima Atlantskog okeana. Uzmite 77% od 180 miliona u toku 400 godina. To su ljudi na dnu okeana. Preostalih 52 miliona su razvezli između Evrope, Kariba i Amerika. Dodajte 180 miliona već spomenutim 86, 17, 89 miliona. Neka neko nastavi sabiranje, a ja ću vsm reći definiciju ovoga što se desilo sa Afrikancima: namjerno sprovođenje sistematskih napada i agresije, nad individuama i mjestima sa ljudskom populacijom, s namjerom širenja straha. Šta je to? Terorizam!
TERORIZAM ODOBREN U UJEDINJENIM NACIJAMA
Ne želim ni spomenuti šta su uradili u Kongu, unutar Afrike. Da ne spominjemo šta su uradili u Južnoj Africi. Došljaci iz Njemačke su sistematski poklali, prognali i porobili 38 miliona ljudi, domorodaca u Južnoj Africi. Uspostavili su stanje kao da su oni Bogom dani narod, koji ima pravo vladati starosjediocima. To stanje je bilo poznato kao Aparthejd. Cio svijet, uključujući i Ujedinjene nacije, su to prihvatili. Sve to prije deset-dvadeset godina, Aparthejd je bio svima prihvatljiv oblik vladavine, iako svi znaju kako je on nastao: namjernim sprovođenjem sistematskih napada i agresija, nad individuama i mjestima sa ljudskom populacijom, s namjerom širenja straha. Šta je to po definiciji? Terorizam!
Nastavit će se…
Glas islama, 254, Preveo: Senad Redžepović